FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj     
Zasady Harcerskiego zachowania ..

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.krakatau.fora.pl Strona Główna :: Niezbędnik harcerski-wiedza harcerska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TDex
Administrator



Dołączył: 04 Mar 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:02, 13 Mar 2008    Temat postu: Zasady Harcerskiego zachowania ..

1. Harcerski styl

1.1. Harcerz zawsze zachowuje się zgodnie z zasadami zawartymi w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim.

1.2. Harcerz jest uprzejmy, kulturalny, rycerski, pogodny i zdyscyplinowany.

1.3. Harcerz wchodząc do harcówki czy innego pomieszczenia na spotkanie wita zebranych, zatrzymując się w drzwiach, pozdrowieniem "Czuwaj".

1.4. Harcerz występując w mundurze wygląda schludnie i czysto, zgodnie z "Regulaminem mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego" i "Regulaminem odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Związku Harcerstwa Polskiego".
Harcerz i harcerka nosi nakrycie głowy zgodnie z zapisem w "Regulaminie mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów".
Przebywając w pomieszczeniach harcerze i harcerki zwyczajowo występują bez nakrycia głowy. Uczestnicząc w uroczystościach religijnych - Mszach Św., harcerze zdejmują nakrycie głowy, harcerki pozostają w nich.
W czasie uroczystości oficjalnych, państwowych, harcerskich i innych harcerze i harcerki występują w nakryciach głowy.
Tradycje poszczególnych drużyn, szczepów, hufców czy chorągwi określają zwyczaj noszenia regulaminowych nakryć głowy w czasie harcerskich spotkań i zbiórek, takich jak ognisko, kominek, bieg harcerski itp.


2. Przełożony, podwładny, starszy, młodszy

2.1. Harcerz w stosunku do innych harcerzy może być przełożonym lub podwładnym, starszym lub młodszym.

2.2. Przełożonym jest harcerz (instruktor), który na podstawie postanowień przepisów organizacyjnych lub decyzji przełożonych wyższych szczebli odpowiada za czynności służbowe innych harcerzy (instruktorów).
Ma on prawo do:
- wydawania rozkazów lub poleceń innym harcerzom,
- kierowania służbą i działalnością podległych mu harcerzy.
Harcerz (instruktor), który jest przełożonym, powinien mieć wyższy lub równy swoim podwładnym stopień harcerski (instruktorski). Przełożony ma obowiązek swoim zachowaniem dawać przykład zdyscyplinowania, odwagi, wytrwałości, sumienności i kulturalnego postępowania.

2.3. Podwładnym jest harcerz (instruktor) podporządkowany przełożonemu. Podwładny powinien mieć tylko jednego bezpośredniego przełożonego.

2.4. Starszym jest harcerz (instruktor), który ma wyższy stopień harcerski (instruktorski), a młodszym ten, który ma niższy stopień harcerski (instruktorski).

2.5. Rozmowa z przełożonym, podwładnym
Zwracając się do przełożonego, podwładnego a także równego stopniem, harcerze (instruktorzy) posługują się słowem "druhu, druhno", np. "druhno komendantko/druhu komendancie (...)", "druhu harcmistrzu (...)", "druhu Andrzeju (...)", "druhno Danuto (...)".
Harcerze i instruktorzy witając się i żegnając używają pozdrowienia "Czuwaj".

3. Przedstawianie się

Harcerz, przedstawiając się przełożonemu lub starszemu stopniem, podaje swoją funkcję, stopień, imię, nazwisko i przydział służbowy, np. "Druhu harcmistrzu, zastępowy 105 Drużyny imienia Alka Dawidowskiego, wywiadowca Jan Kowalski".
Przedstawiamy się:
- podchodząc do przełożonego lub starszego stopniem, który nas nie zna;
- po komendzie podanej w naszym kierunku "Druh?".
Podajemy pełnioną funkcję, stopień, imię, nazwisko i przydział służbowy (jednostkę organizacyjną niższego szczebla od tej, którą reprezentuje przełożony).
Przykłady:
- przedstawiamy się druhowi naczelnikowi - "Drużynowy 100 DH hm R. R., Chorągiew Gdańska";
- przedstawimy się komendantowi hufca - "Zastępowa trop. L. W., 23 KDH".

4. Meldowanie się

Harcerz instruktor na wezwanie przełożonego melduje się podchodząc do niego, stając w postawie zasadniczej i mówiąc: "Druhu harcmistrzu, wywiadowca Jan Kowalski" lub "Druhu Naczelniku, drużynowy Jan Kowalski".
Meldunek składa również harcerz przełożonemu po wykonaniu rozkazu (zadania) zgodnie z zasadami musztry.

5. Oddawanie honorów

Oddawanie honorów i odpowiadanie na nie jest miłym, tradycyjnym obyczajem harcerskim. Jest zewnętrzną oznaką dyscypliny harcerskiej, szacunku dla przełożonych i kolegów. Jest to wyraz dobrego, harcerskiego wychowania.
Harcerzy instruktorów obowiązuje wzajemne oddawanie sobie honorów zgodnie z zasadami musztry.

5.1. Podwładni oraz młodsi stopniem harcerskim oddają honory pierwsi, a harcerze równi stopniem - jednocześnie. Harcerze i instruktorzy są zobowiązani oddawać honory:
- prezydentowi RP,
- prezesowi Rady Ministrów,
- fladze państwowej w czasie jej podnoszenia i opuszczania, sztandarom wojskowym, sztandarom organizacji społecznych, banderze wojennej w czasie jej podnoszenia i opuszczania,
- przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
- przed miejscem upamiętnionym bohaterską walką i męczeństwem narodów, jeżeli są tam wystawione wojskowe lub harcerskie posterunki honorowe,
- pogrzebom z asystą honorową.

5.2. Fladze państwowej oraz sztandarom wojskowym, sztandarom organizacji społecznych, banderze wojennej, pogrzebom z asystą honorową harcerze oddają honory przez salutowanie, po zatrzymaniu się i zwróceniu frontem do flagi, sztandaru, bandery lub konduktu pogrzebowego.

5.3. W czasie oficjalnego grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie przyjmują postawę zasadniczą, a jeśli są w nakryciu głowy - salutują.

5.4. W miejscach, w których daną osobę spotyka się kilkakrotnie w krótkich odstępach czasu, honory oddaje się tylko podczas pierwszego spotkania.

5.5. Jednostki organizacyjne w ugrupowaniu rozwiniętym lub marszowym oddają honory:
- prezydentowi RP,
- prezesowi Rady Ministrów,
- sztandarom wojskowym, sztandarom organizacji społecznych,
- przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
- w czasie grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP i podnoszenia lub opuszczania flagi państwowej,
- pogrzebom z asystą honorową.

5.6. Jednostki organizacyjne oddają honory w ugrupowaniu rozwiniętym i marszowym na komendę prowadzącego kolumnę. Honory oddaje prowadzący kolumnę, poczet sztandarowy, instruktorzy funkcyjni występujący poza szykiem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.krakatau.fora.pl Strona Główna :: Niezbędnik harcerski-wiedza harcerska Wszystkie czasy w strefie GMT + 7 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
     www.krakatau.fora.pl: Łódzka Drużyna Starszo Harcerska KRAKATAU     
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group   c3s Theme © Zarron Media
Regulamin